Chladná exotika!

Výběr správných barev v interiéru je velice důležitým aspektem, ať již vybíráte nábytek do kuchyně nebo plánujete nové vestavěné skříně. Barvy na nás každodenně působí, ovlivňují naše nálady a mají vliv na to, jak se nám doma žije. Proto bychom vedle funkce a praktičnosti nábytku měli myslet také na správnou volbu materiálu a barvy.

JNInterier

V interiéru hraje důležitou úlohu harmonický soulad barvy podlahy a zdí, nábytku i doplňků. Obecně platí, že barvy bychom měli kombinovat tak, aby jedna byla vždy výraznější a dominantní a ostatní ji doplňovaly a podtrhovaly její charakter, ať už ve smyslu kontrastu nebo harmonického souladu. Navíc je potřeba si uvědomit, že například lesklé povrchy nábytku odráží světlo a tak ani tmavé plochy nemusí působit temným dojmem. Matné povrchy naopak světlo pohlcují a tak bychom s nimi měli spíše šetřit, obzvláště pak v malých prostorech.

Nechte se vést pocity

Nejširší paletu stovek odstínů barev nábytku lze najít v RAL stupnici laků v matné nebo lesklé povrchové úpravě. Toho nejluxusnějšího vzhledu většinou dosáhneme kombinací laku ve vysokém lesku a dýhovaného povrchu v matu - oblíbené jsou především dýhy exotických dřevin. Širokou škálu možností nabízí také velice oblíbené lamino Thermopal ve vysokém lesku v pestré paletě dekorů dřevin a barev, které lze kombinovat s klasickým laminem. Velice pěknou může být také kombinace lamina s barevným sklem libovolné barvy. Při rozhodování o barvách vždy platí jednoduché pravidlo: Naslouchejte především sobě a vyberte si barvu, která se líbí Vám, případně to, na čem se dokážete shodnout s partnerem. Volba barvy vychází v podstatě z vaší vnitřní potřeby a většinou o vás napoví, jací jste.

Řekni mi, v jakých barvách bydlíš...

Bílá - stále velmi moderní; je barvou neutrální, která evokuje čistotu, pouští do interiéru světlo, opticky prostor zvětšuje a odlehčuje.

Žlutá - je barvou slunce, vzbuzuje v nás důvěru a nabíjí optimismem.

Oranžová – tato barva byt protepluje, dává nám pocit radosti a chuti do života.

Červená - je barvou ohně, má silný emocionální náboj a je vhodná pro silné osobnosti.

Fialová – hodí se pro snílky a lidi tvořivé a originální, kteří se nebojí experimentovat nebo být extravagantní.

Modrá - je čistá a velmi oduševnělá, uklidňuje naše myšlenky, ale může působit i chladně.

Zelená - je barvou naděje a rovnováhy, podporuje duševní činnost a uvolňuje napětí.

Černá - je elegantní a smyslná; kvůli její síle bychom s ní však měli, podobně jako s červenou barvou, šetřit.

Přehled všech článků