Kuchyň navržená odborníkem

Kuchyň v bytovce z 60. let zdědili mladí manželé po předchozích majitelích. Její podoba sahá pravděpodobně do stejného období. „Palubkový” vzhled skříněk a pracovní deska neuměle imitující kámen jsou dnes už za zenitem stejně jako ošlapaná korková podlaha.

JNInterier JNInterier
JNInterier

Milá redakce,kromě zastaralého vzhledu kuchyně nás nejvíce trápí neefektivní využití prostoru. Vzhledem k půdorysu kuchyně, který má tvar úzkého obdélníku, zvolili původní majitelé jednu linii horních a dolních skříněk, kterou doplňuje vyzděná potravinová skříň. Ve stávajícím uspořádání není možné udržet v policích potravinové skříně jakýkoli pořádek. Podobně nepraktický je i prostor v horních skříňkách, které sahají až ke stropu a jejichž obsah je špatně dostupný. Rádi bychom dali kuchyni modernější a svěží vzhled, který bude citlivě zapadat do architektury 60. let, získali lépe zorganizované úložné prostory a větší pracovní plochu a našli místo pro myčku a vestavnou troubu ve výšce. Posezení u okna bychom chtěli zachovat. Korkovou podlahu bychom chtěli vyměnit za modernější krytinu příjemnou na dotek, protože rádi chodíme bosi.

Manželé Martinkovi, Praha

ZÁMĚR DESIGNÉRA

Návrh předpokládá dílčí stavební úpravy, jako jsou vybourání zděné potravinové skříně a možná i nutný posun dveří na střed průchodu do kuchyně. Ideální by bylo dveře zcela zrušit a ponechat pouze průchod, pokud však majitelé netrvají na tom, že kuchyň musí být uzavíratelná. Rozložení jednotlivých zón v kuchyni jsme navrhli tak, aby na sebe všechny činnosti, jako jsou ukládání věcí, mytí, příprava a vaření, na sebe logicky navazovaly bez zbytečných kroků navíc. Nechybí velká potravinová skříň, vestavěná lednice s mrazákem, myčka o šířce 45 cm, kterou lze zvětšit na 60 cm, výsuvný odpadkový koš pod dřezem a zásuvky na příbory a ostatní potřebně věci. Spodní skříňky na celé jedné straně jsem zvolil zásuvkové, které umožňují lepší přístup k uloženým věcem. Rohová skříňka je opatřena výsuvnými policemi Le mans, které po vysunutí umožní dobrý přístup do jinak těžko přístupného prostoru. Pečicí a mikrovlnná trouba jsou umístěny ve výšce tak, jak si majitelé přáli. Stůl je navržen s oblým rohem, a i když je rozměrově mělčí, zůstává pro dvě osoby dostatečný a poskytuje pohodlné stolování.

JNInterier
JNInterier

Co se barevnosti týká, zvolil jsem kombinaci moderního a zároveň klasického dubu v kombinaci s krémovou barvou, která je pocitově teplejší než často používaná bílá. Zástěna nad pracovní deskou je navržena ze skla také v béžovém provedení, které v odrazu vrací světlo do místnosti. Spotřebiče, dřez a varnou desku bych doporučil ve svěží bílé barvě, která ve výsledku působí mnohem jemněji než provedení v nerezu. Vzhledem k tomu, že podlaha v kuchyni musí odolávat různým nehodám s vylitými tekutinami apod., zvolil bych vinylovou podlahu, ideálně v dekoru dřeva. Cena za nábytek s montáží bez spotřebičů a skleněného obkladu je cca 100 000 korun i s DPH. Včetně spotřebičů podle výběru značky se cena pohybuje kolem 160 000 až 170 000 korun.

INTERIÉROVÝ DESIGNÉR - Štěpán Vondrášek

Návrhům interiéru se věnuje 16 let. Preferuje jednoduchý minimalistický styl, kde je na prvním místě funkce a praktičnost. Věří, že vnímání barev je individuální a každý by měl vybírat podle toho, co se mu líbí, a ne na základě trendů, protože klient je ten, kdo bude následně nábytek používat, a musí se v něm cítit přinejmenším dobře, www.jninterier.cz

JNInterier

Stůl pro dvě osoby je navržený tak, aby byl mělčí, ale zůstal pohodlný pro stolování, a zároveň tak, aby se pod něj daly pohodlně zasunout jídelní židle.

Komínová digestoř Roma 90, skleněný design, dotykové ovládání, výkon 735 m3za hodinu, Philco, cena 12 490 Kč, www.philco.cz. Horní skříňky jsou opatřeny systémem zdvojených dvířek, která se otevírají najednou a na rozdíl od klasických otevíracích nepřekážejí.

Keramický dřez Subway XSs povrchovou úpravou CeramicPlus zvyšující odolnost, 47,5 x 51 cm, Villeroy & Boch, cena 13 506 Kč, www.siko.cz.

Židle Leaf, sedák a opěrka z lisované překližky, konstrukce z ohýbaného masivního dřeva, k dispozici také čalouněná varianta, cena 6 040 Kč, www.ton.eu.

ZDROJ: časopis BYDLENÍ 02/2017

Přehled všech článků