Opravdová kuchyň snů

Představujeme vám proměnu kuchyně ze soutěže, kterou jsme vyhlásili společně se značkou JN Interier v říjnovém vydání. Zařízení na míru a spotřebiče Philco za 120 000 Kč vyhrála Eva Kulíšková z Plzně.

DŘÍVE

Samotný prostor nedávno zrekonstruované kuchyně byl sice velkorysý a originální, ale scházelo zde to základní, co kuchyň dělá kuchyní. Plně funkční kuchyňský nábytek a spotřebiče.

JNInterier

Kuchyň má bonus v podobě velkého okna, dostatek světla však o to více zvýraznil její neuspořádanost a vady.

JNInterier

Kuchyň sestavená ze starých a vysloužilých kousků nábytku neplnila příliš dobře své poslání. Špatně se udržovala a samozřejmě nebyla zrovna reprezentativní.

JNInterier

Veškeré nádobí a menší spotřebiče byly kvůli absenci uzavíratelných kuchyňských skříněk příliš vystavené na odiv.

JNInterier

STRUČNĚ A RYCHLE

Šetříme váš čas. Stačí minuta a víte o proměně vše podstatné...

PROSTOR

Kuchyň v činžovním domě z padesátých let dvacátého století vznikla probouráním zdi mezi původní malou kuchyní a obývacím pokojem a následným propojením obou místností. Nově vzniklá místnost je prosvětlená a prostorná.

PROBLÉM

Inspirativnímu prostoru však chyběl kompaktní kuchyňský nábytek. Dosavadní mobiliář sestával ze starých nesourodých kousků posbíraných po příbuzenstvu.

ŘEŠENÍ

Zásadní bylo pořízení nové linky, která splní nároky současných kuchyní. Vzhledem k rázu bytu byla pojata v minimalistické podobě.

KOLIK TO STÁLO

Kuchyňský nábytek 76 445 Kč
Spotřebiče 61 450 Kč
Barové židle 16 672 Kč
Celkem 154 567 Kč

NEJLEPŠÍ NÁPAD

„Sporák umístěný na středovém pultu umožnuje vařit a zároveň mít přehled, co se děje kolem. Nejen ve středu rodiny, ale i během návštěv kamarádů, kteří vidí hostitelům skoro pod pokličku.“

NYNÍ

Díky na míru navržené kuchyňské lince a středovému pultu se účelněji využil celý prostor. Vzniklo více pracovních ploch a jednotlivé zóny jsou lépe rozloženy, takže je vše při ruce.

Nová bílá kuchyň je uměřená a až minimalisticky laděná. Pro Kulíškovy bylo důležité, aby dobře fungovala a aby stylově harmonicky navazovala na ostatní místnosti bytu.

Povrch nové kuchyňské pracovní desky jsme vybrali tak, aby plynule navázal na cementovou stěrku.

JNInterier

S malým dítětem chcete mít čistou, vyvoněnou, bezpečnou a hlavně maximálně funkční kuchyni,“ říká Eva Kulíšková a zároveň podotýká, že v kuchyni sestavené z různých kusů nábytku posbíraných po příbuzenstvu se tato představa realizuje jen velmi těžko. A právě to byl jeden z impulzů, proč se soutěže o proměnu zúčastnila. Ve stylovém domě z padesátých let, postaveném v duchu socialistického realismu, žijí čtyři roky s manželem Honzou, tříletou dcerou Emmou a fenkou Jack Russell terriéra Mashou. V bytě dříve bydlela Honzova babička. „Babičku ale město přestalo bavit a toužila po domečku se zahradou, pro nás je zase praktické bydlet ve městě,“ doplňuje Eva. „Zrealizovali jsme akci kulový blesk, babičce jsme pomohli zrekonstruovat domek za městem a ona i my se přestěhovali.“

JNInterier
JNInterier JNInterier

Mladí manželé si postupně celý byt citlivě zrekonstruovali, ale na kuchyň se stále nějak nedostávalo. Až přišla ona vysněná výhra. Designérka Zuzana Bernasovská se po seznámení s Evou, která je vystudovaná kamenosochařka a oceňuje čisté tvary a plochy, rozhodla udržet minimalistického ducha, který prostupuje celým bytem. „Zvažovala jsem více variant, ale z nabídky interiérového studia JN Interier jsem vybrala tvarově čisté, hladké provedení kuchyňské linky v bílém laminu, které do kuchyně propojené s obývákem a vlastně i celým bytem harmonicky zapadá,“ říká Zuzana. A co Evu na její nové kuchyni baví nejvíc? „Nejúžasnější je možnost vařit otočená do prostoru, nejdřív jsem se bála, jestli nebude středový pult přeci jen příliš malý na to, aby se zde vařilo a zároveň fungoval i jako jídelní stůl, ale musím říct, že je to skvělé,“ říká Eva. Většinu času tu budou s manželem a malou Emmou stolovat sami, ta navíc ještě nějaký čas v dětské sedačce, tak zatím tento model beze zbytku vyhovuje. „Kuchyň máme velmi krátce a užíváme si všech vychytávek. Třeba už jen její snadný úklid. Nebo to, že se nemusím stresovat pokaždé, když malá rejdí po kuchyni. Vím, že všechny potenciálně nebezpečné předměty jsou uložené mnohem výš, než může dosáhnout.“ Zatím prý ale na velkou zatěžkávací zkoušku kuchyně teprve čeká. „Pořádná kolaudace proběhne, až dám poprvé do trouby péct kachnu. Ale to už bude velice brzy!“ směje se Eva Kulíšková.

Bílá barva na nábytku působí elegantně, čistě a nevtíravě.

Světle šedá cementová stěrka evokuje betonové panely.

Tmavá antracitová podlaha nechá světlý nábytek vyniknout.

Pohled z kuchyně

Kuchyň je prakticky řešená. Vše potřebné je po ruce a přitom ve skříňkách ukryté před prachem i pohledem návštěv.

JNInterier
JNInterier

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rekapitulace základních kroků, bez kterých by se proměna neobešla.

Přehled všech článků