Proti proudu času

Když se paní Renáta s manželem stěhovali do nového domečku v zelené náruči Šáreckého údolí, byli si jisti dvěma věcmi. Chce to prostor a promyšlený design, v němž si bude moderní kuchyň rozumět se starožitným nábytkem, který s jejich rodinou putuje už řadu let.

JNInterier

Dispoziční řešení kuchyně propojené s jídelní částí se Renátě osvědčilo již v minulém bydlení. Ve chvíli, kdy došlo na rekonstrukci domu, tak měla naprosto jasno. Protože si však ze svého starého domova přinesla starý stůl a jídelní židle s výraznými vyřezávanými ornamenty a koženým polstrováním, kterých se nechtěla za žádnou cenu vzdát, stála před otázkou, jak je citlivě propojit s představou moderní praktické kuchyně. Nakonec se obrátila na svou dceru, která se zabývá interiérovým designem. Společně vybraly konkrétní materiály i barevné ladění a vytvořily pilotní návrh. Samotnou realizaci kuchyně Renáta svěřila studiu JN Interier.

JNInterier

S ideou minimalistické kuchyně korespondují vestavěné spotřebiče značky Bosch

JNInterier

Ačkoli zde vládne bílá, kuchyň působí hřejivým dojmem. Zdrojem tepla není jen dekor francouzského ořechu, ale i podlahové topení a topný žebřík, na němž se suší vlhké utěrky

Aby vyniklo řemeslné zpracování starého nábytku, převládly v kuchyni světlé tóny a minimalistická optika. Na korpusy bylo použito bílé lamino a na dveře a pohledové boky bílý lak ve vysokém lesku. Obklad kuchyňské linky byl vyroben z kaleného skla v béžovém odstínu. Aby nebyly narušeny čisté frontální plochy sestavy, zvolila Renáta místo klasických úchytek frézované úchytové profily ve tvaru písmene J. Hřejivý efekt dřeva pak podpořily pohledové boky se soklem z lamina s dekorem francouzského ořechu a postformingová pracovní deska v provedení Ceramic rez, v níž se usadil prostorný granitový dřez značky Franke.

Skrytý provoz

Výraznou dominantou kuchyně se stal blok potravinových skříní s vestavěnými spotřebiči, který si paní domu nemůže vynachválit díky velkorysým úložným prostorům a rychlé údržbě. V útrobách skříní a kuchyňské se zabydlely výsuvy Tandembox antaro v bílém provedení od rakouského výrobce Blum, které skýtají perfektní přehled ve skladovaných suchých potravinách, nádobí a dalších kuchyňských drobnostech. Kromě chladničky, mrazničky a klasické trouby zde našla své místo i parní trouba značky Bosch, kterou majitelka často využívá k přípravě pochoutek z oblíbené středomořské kuchyně.

JNInterier

Úzkou skříňku využila Renáta jako depozitář pro svou sbírku olejů

Zdroj: Svět kuchyní
Text: Anna Martinková, Foto: Lukáš Hausenblas

Přehled všech článků