Úchytky v kuchyni: nezanedbatelný detail

Důležitým funkčním i estetickým prvkem kuchyňské sestavy jsou úchytky. I ty v duchu trendů podléhají změnám. Masivní, dlouhé, svislé či vodorovné střídají v různých obdobích zase méně nápadné nebo skryté, jsou i řešení, která se bez úchytů zcela obejdou. Na to, jaké jsou možnosti otevírání nábytku, jsme se zeptali Štěpána Vondráška, zástupce společnosti JN Interier.

Dříve se říkalo, a někteří jsou o tom stále přesvědčeni, že úchytky dělají nábytek. Dnes už to ale úplně neplatí. Vzhledem k různým trendům, které průběžně ovlivňují bytovou architekturu, máme při volbě způsobu otevírání nábytku více možností. Stále ale platí, že jde o důležitou funkční část nábytku, která zásadně ovlivňuje jeho uživatelské vlastnosti. Nejde tedy jen o estetiku, ale také o ergonomii a bezpečnost.

JNInterier

Klasické úchytky v různých podobách mají i u moderního nábytku své místo, které si určitě obhájí i v budoucnosti. Často jsou onou pověstnou třešničkou na dortu, která svým tvarem, barvou či materiálem vhodně doplní nábytkovou sestavu, případně se nevšedním provedením stane jejím výrazným detailem. Kromě menších úchytek rozmanitých tvarů jsou aktuální i dlouhé „tyče“, které zdůrazňují horizontální nebo vertikální linie sestavy. Výhodou takových úchytů je, že se dají podle individuální potřeby uchopit kdekoli po celé šířce nebo délce skříňky, u vodorovného provedení se navíc nabízí možnost jejich využití k zavěšení utěrek.

Minimalistický styl přinesl do kuchyní mimo jiné i omezení různých prvků, které narušují jednoduchost řešení, jež podtrhuje například jednolitost ploch. Jednu z možností minimalizace pohledových prvků nabídlo řešení s „neviditelným“ úchytem, který je zafrézovaný do horní hrany dvířek. Tento způsob otevírání dvířek je pohodlný mimo jiné i proto, že stejně jako dlouhé úchyty umožňuje úchop kdekoli po okraji dvířek. Vzniklá mezera s eloxovanou nebo barevnou konturou zvýrazní obrys dvířek a celkový vzhled sestavy decentně oživí.

Společnost JN Interier se zabývá výrobou kuchyní, vestavných skříní a nábytku na zakázku už od poloviny 90. let. Jejím hlavním krédem je individuální přístup. Proto se od počátku své existence zaměřila hlavně na výrobu na zakázku. Každá kuchyň, která opouští moderní výrobní závod v Brandýse nad Labem, je tak vždy originálem. Kromě výroby provozuje společnost 6 značkových studí v Praze, Brandýse nad Labem a v Brně.

JNInterier

Minimalistické provedení kuchyně, u které nic neruší striktní linie sestavy. Dvířka jsou vybavena mechanismem, který se aktivuje po přitlačení rukou nebo nohou.

JNInterier

Místo klasického úchytu je zde použitý úchytový profil „J“, který je z důvodů ergonomie úchopu zafrézovaný do silnějšího materiálu.

JNInterier

Úchytové lišty zapuštěné do horní hrany dvířek zvýrazňují vodorovné linie sestavy.

JNInterier

Z klasických kuchyňských sestav úchyty určitě nikdy nezmizí. Jsou jejich významným stylovým doplňkem.

Další způsob manipulace s dvířky představují zapuštěné úchytové lišty, které jsou zafrézované do korpusu skříňky a také umožňují otevírání po celé délce. Kromě různých barev úchytů je možné použít i jejich efektní LED podsvícení. Oblibě se těší i frézované úchytové profily, které se využívají u dvířek zhotovených ze silnějšího materiálu. Tím se zachová pohodlný úchop a linie profilu je barevně stejná jako dvířka. Jde to ale i zcela bez úchytek. Velice pohodlné a stále oblíbenější je dotykové otevírání, které může být mechanické nebo elektrické. Otevírací mechanismy fungují tak, že se jemným zatlačením na plochu aktivují a dvířka otevřou. Automatické dovírání zajistí tlumiče. Řešení v elektrické verzi je nyní nově možné i u chladniček nebo u myček.

Zdroj: www.modernibyt.cz
Připravila: Libuše Lhotská
Foto: Lukáš Hausenblas a archiv

 
Přehled všech článků